Rozdělení apartmánů - zimní dovolená v Itálii

Víte, co znamenají slova jako Bilo či Trilo, které používáme k rozlišení apartmánů? 

Víte, jaký typ apartmánu je vhodný pro kolik osob? 

Víte, jaký typ apartmánu bude nejvíce vyhovovat Vaší rodině či skupině přátel? 

Víte, jaký typ apartmánu Vám poskytne požadované pohodlí?

Základní rozdělení apartmánů na jednotlivé typy

Pro rozdělení apartmánů využíváme zkratky, zažité výrazy, z italštiny, které rozdělují apartmány dle počtu obytných místností. Jako všude, tak i zde, existuje spousta výjimek a zvláštností, ale pro orientaci je toto rozčlenění dostačující. Důležité je si uvědomit, že za obytnou místnost je považována samostatná, uzavíratelná místnost, která má okno.

Každý apartmán je vlastně byt. Byt se vším všudy. Každý apartmán má vlastní kuchyňku a vlastní koupelnu a wc. Nikdy Vám nenabídneme apartmán, který by neměl kuchyňku či koupelnu a wc. Apartmán je prostě byt.

Rozlišujeme čtyři základní typy apartmánů - MONO, BILO, TRILO a QUADRI.

MONO, někdy též STUDIO

Nejmenší z nabízených apartmánů. Mohli bychom říci, že se jedná o garsonku. Jedná se o apartmán s jednou obytnou mísntostí. V této jedné mísntosti je vše - kuchyňský a jídelní kout a rozkládací gauč či pevné dvoulůžko. V samostatné místnosti je potom koupelna s wc.

MONO je určeno nejčastěji pro 2 osoby.

Nejčastejší výjimkou z uvedeného popisu je, že je apartmán mono určen pro 3 až 4 osoby. Toto je potom řešeno tak, že v místnosti bývá ještě např. palanda či rozkládací křeslo. Pozor však na takovéto nabídky - vždy se jedná pouze o jednu místnost a prostor je tedy velmi omezen. Doporučujeme tyto apartmány maximálně rodinám s malými dětmi. Další výjimkou může být oddělená kuchyňka, což výrazně zvýší komfort apartmánu.

BILO

Běžný apartmán, vhodný pro 2 až 4 osoby. Jedná se o apartmán, který má dvě obytné místnosti. Ložnici (většinou s manželským dvoulůžkem) a obývací pokoj, kde je možnost rozložení gauče pro další dvě osoby. V obývacím pokoji je též jídelní a kuchyňský kout. K apartmánu patří i koupelna a wc. Často má oddělenou kuchyňku. Apartmán bilo je možné přirovnat k bytu 2 + kk či 2 + 1. 

BILO je určeno pro 2 až 4 osoby.

Existují i apartmány bilo, které jsou určeny pouze pro 2 osoby a naopak i apartmány bilo, určené až pro 5 či 6 osob. Pokud je apartmán pro více osob, je to většinou řešeno buď dalším lůžkem či palandou v ložnici.

TRILO

Nejčastější apartmán v naší nabídce. Běžný byt 3 + 1. Apartmán trilo má tři obytné místnosti. Dvě ložnice a obývací pokoj. Jedna ložnice je vždy s manželským dvoulůžkem, druhá se dvěma lůžky (občas s palandou). V obývacím pokoji bývá rozkládací gauč pro dvě osoby a jídelní a kuchyňský kout. Obývací pokoj je obvykle prostorný, takže se zde pohodlně usadí ke stolu všech 6 osob. Často má apartmán trilo oddělenou kuchyňku. V samostatné místnosti je potom koupelna s wc.

TRILO je určeno pro 4 až 6 osob.

Výjimky u apartmánů trilo jsou nahoru i dolů. Často jsou v nabídce apartmány, které nemají v obývacím pokoji rozkládací gauč a jsou tedy určeny pro maximálně 4 osoby. Stejně tak existují apartmány, které jsou pro 7 či 8 osob. Je jich poměrně málo, ale existují. Ty potom mají v jedné ložnici (někdy dokonce v obou) dvoulůžko a palandu. Často je to potom vynahrazeno tím, že mají veliký obývací pokoj, takže se tam v pohodě vejdou například dvě rodiny. 

QUADRI 

Největší z typů apartmánů v naší nabídce. Apartmán quadri má 4 obytné místnosti. Tři ložnice, většinou dvě s manželským dvoulůžkem a jednu se dvěma lůžky a obývací pokoj s rozkládacím gaučem pro dvě osoby. Součástí obývacího pokoje je i kuchyňský a jídelní kout. Často je však kuchyňka oddělena. Obývací pokoj bývá prostorný a není problém, aby se zde sešla i větší skupina osob. V samostatné místnosti je potom koupelna s wc. Některé velké apartmány typu quadri mají dvě koupelny či alespoň jednu koupelnu s wc a dále samostatné wc.

QUADRI je určeno pro 6 až 8 osob.

Obvyklé u těchto velkých apartmánů je, že majitelé nenabízí možnost spaní v obývacím pokoji, potom je apartmán pouze pro 6 či 7 osob. Opačným extrémem je, že apartmán quadri je určen pro až 10 osob. V takovém případě je to řešeno buď jednou větší ložnicí, kde jsou 3 či 4 lůžka nebo umístěním lůžek do předpokojů, tedy do míst, která jsou buď průchozí nebo neúplně oddělena.

Ukázky atypických apartmánů

Mezi velmi atypické apartmány řadíme například apartmány v residenci Terentis na Kronplatzu. Tyto apartmány nabízíme jako MONO. Je to vlastně jenom jedna místnost. Poměrně velká, ale stále pouze jenom jedna místnost, která je rozčleněná vysokými vestavněnými skříněmi na dvě části - na "ložnici", kde je manželské dvoulůžko a pak na obytnou část, kde je jídelní stůl a rozkládací gauč pro 2 až 3 osoby. Kuchyňka je součástí obytné části, ale je stavebně oddělena. Ani kuchyňka ani ložnice se nedá uzavřít, v ložnici pak není ani okno, takže apartmány spadají do kategorie mono, ačkoliv členěním mohou být považovány za bilo.

Opačným příkladem je apartmán bilo Borch v Livignu. Tento apartmán je stavebně řešen jako bilo. Má samostatnou ložnici s manželským dvoulůžkem a obývací pokoj s kuchyňským koutem. Nicméně ho považujeme za velmi malý a je tedy nabízen pouze pro 2 osoby, za cenu mono 2.

Podobné je to i s apartmánem Fontana opět v Livignu. Apartmány Fontana jsou obecně jedny z nejmodernějších a nejhezčích v Livignu, ale jeden z nich trošku vybočuje z kategorizace. Apartmán Fontana nabízíme jako bilo 5, tedy apartmán, který má dvě obytné místnosti pro celkem až 5 osob. Stavebně je to apartmán trilo. Má samostnatnou ložnici a obývací pokoj. Z obývacího pokoje pak vede pár schodů do další ložnice, nicméně ta není uzavíratelná. Nemůžeme ji tedy brát jako klasickou ložnici. Hledáte-li tedy apartmán, kde se nespí na rozkládacím gauči přímo v obývacím pokoji, ale přitom Vám nevadí, že není možné se v ložnici uzavřít, tak je tento apartmán výborná volba.

Cestovní pojištění

Nedílnou součástí pobytu v zahraničí, zvlášť na horách, by mělo být i cestovní pojištění. Vyberte si z naší nabídky.
Rádi vám poradíme

Rychlý kontakt

Telefon: 602 328 051

E-mail: info@bluesport.cz
Další kontakty zde

Lyže LUSTI

Lyže LUSTI za skvělé ceny. Stále častěji jsou lyže LUSTI k vidění na alpských sjezdovách. Přidáte se?
Více zde

Proč Bluesport?

Myslíme na nejmenší, děti s námi lyžují zdarma

Specializujeme se na Itálii a lyžařské pobyty

Zájezdy pro vás tvoříme již od roku 1993

Nabízíme vždy konkrétní ubytování - žádné noname

Z našeho blogu
19. 04. 24
Apartmán Plazoll - Kronplatz
Dobrý den pane Sedláček Dovolená proběhla v naprostém pořádku. Ubytování bylo bez prob...

19. 04. 24
apartmány Top Residence - Passo Tonale
Zdravím a posílám pár informací k proběhlému zájezdu. Předem děkuji za zařízen...

19. 04. 24
Apartmán Bait Canton - Livigno
Dobrý den pane Sedláčku,ubytování i místo apartmánu nám moc vyhovovalo a byli jsme moc spok...

Informace
Livigno

Ač snažíme přidávat nová střediska či rozšiřovat nabídku ubytování ve stávajících střediscích, tak Livigno stále zůstává nejoblíbenější destinací pro zimní dovolenou v naší nabídce.

Více >
Náš blog

Zajímají Vás zážitky z našich cest, novinky, aktuality, last minute nabídky či jenom naše názory? Pak se můžete podívat na náš blog, který jsme po kratší době začali zase nepravidelně plnit.

Více >
Léto na horách

Stejně jako v zimě, tak i v létě se specializujeme na nabídku pobytů v italských horách. Budeme rádi, pokud se na nás obrátite se žádostí o nabídku ubytování i na svoji letní dovolenou na horách. 

Více >